
Higiena stomatologiczna
Biochemia z elementami chemii
Celem nauczania Biochemii z elementami chemii jest poznanie podstawowych zagadnień dotyczących budowy związków organicznych wchodzących w skład makrocząsteczek obecnych w komórkach, macierzy zewnątrzkomórkowej i płynach ustrojowych oraz procesów biochemicznych zachodzących w organizmie ludzkim. Tematyka ćwiczeń dotyczy metabolizmu węglowodanów, lipidów, aminokwasów, białek i kwasów nukleinowych. Student poznaje budowę i znaczenie działania enzymów, rolę witamin oraz regulację hormonalną podstawowych szlaków anabolicznych i katabolicznych. Ponadto poznanie podstawowych metod z zakresu chemii analitycznej pozwoli studentowi na przeprowadzenie charakterystycznych reakcji i zrozumienie przebiegu procesów biochemicznych w organizmie człowieka. Zajęcia laboratoryjne mają za zadanie nauczenie samodzielnego wykonywania doświadczeń chemicznych i wyciągania prawidłowych wniosków.
Osoba koordynująca naukę przedmiotu w Zakładzie: dr n. med. Dorota Luchowska-Kocot
Pliki do pobrania
Harmonogram zajęć z Biochemii z elementami chemii w roku akademickim 2021/22.
Regulamin zajęć i uzyskiwania zaliczeń. Wymagane hasło.
Zagadnienia wymagane do zaliczenia przedmiotu Biochemia.
Przepisy do ćwiczeń laboratoryjnych/wykłady
Pliki do pobrania
Wymagane hasło.
Wymagane hasło.
Konsultacje
Rok akademicki 2021/2022
- Prof. dr hab. Jacek Kurzepa - poniedziałek 8.30-10.00
- dr hab. Irena Musik - czwartek 11.30-13.00
- dr Anna Boguszewska-Czubara, prof. UM -
- dr Anna Hordyjewska - czwartek 9.00-10.30
- dr Anna Horecka - środa 10.00-11.30
- dr Dorota Luchowska-Kocot - wtorek 11.00-12.30
- Dr Bartłomiej Kulesza - wtorek 13.00-14.30
Jak uczyć się biochemii ?
Biochemia nie jest trudna! Jednak niektóre z przemian są bardzo długie i skomplikowane. Aby przyswoić najważniejsze informacje do każdego szlaku biochemicznego staraj się zapamiętać 5 głównych punktów:
- nazwa przemiany oraz jej
- rola biologiczna. Ważne, aby oba pojęcia łączyć ze sobą np. nazwa – szlak pentozomonoforforanowy; rola – synteza pentoz oraz NADPH+H+.
-
lokalizacja procesu w komórce oraz organizmie. Komórka jest podzielona błonami biologicznymi na wiele przedziałów (tzw. kompartmentów). W każdym z nich mogą zachodzić różne przemiany. Obecność przedziałów powoduje, że często przeciwstawne procesy nie mieszają się ze sobą, mogą być osobno regulowane. Najważniejsze kompartmenty z punktu widzenia nauki biochemii to cytopl
azma, mitochondrium i jądro komórkowe. Również narządy różnią się między sobą specyfiką prowadzonych procesów biochemicznych.
- początkowy substrat i końcowy produkt przemiany. Bardzo często na różnego rodzaju sprawdzianach padają pytania typu: "z czego jest syntetyzowany np. cholesterol", "jaki jest końcowy produkt np. glikolizy". Warto pamiętać takie informacje.
- reakcja regulatorowa – reakcja której szybkość wpływa na szybkość zachodzenia całego procesu. Organizm wpływa na procesy biochemiczne oddziałując (za pomocą hormonów lub innych związków biologicznie czynnych) właśnie na reakcje regulatorowe. Również leki często działają poprzez wpływ na reakcje regulatorowe określonych procesów.
Literatura
Monografie i skrypty pomocne w nauce Chemii i Biochemii.
Podstawy technik laboratoryjnych
NOWOŚĆ !!! W czasach, w których wpatrywanie się w ekran komputera w celach edukacyjnych (i nie tylko) mocno nadwyręża cały układ wzrokowy proponujemy przerzucić cześć asymilowanych informacji na nerw słuchowy. W tym celu przygotowane zostały Podcasty Biochemiczne, krótkie formy audio przedstawiające w przystępny sposób najważniejsze zagadnienia z Biochemii. Wystarczy uruchomić podany link na komputerze lub smartfonie, założyć słuchawki i przenieść się wyobraźnią w świat przemian biochemicznych. Projekt jest w fazie rozwoju, niedługo nowe odcinki. Zapraszamy!
https://anchor.fm/jacek-kurzepa